Historia Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym
W wyniku zmian jakie nastąpiły z chwilą powołania Polskiego Związku Wędkarskiego, również w Milicji Obywatelskiej z inicjatywy Komisji Kultury Fizycznej TKKF, wędkarstwo staje się dyscypliną, której głównym zadaniem jest działalność rekreacyjno – wypoczynkowa oraz sportowa.
I Mistrzostwa Polski MO i SB, emerytów i rencistów MSW odbyły się 9 września 1984 roku na jeziorze Skoki (koło Włocławka), w których uczestniczyły 33 ekipy, rywalizując w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej. Zwyciężyła ekipa z Płocka, która zobligowana została do organizacji kolejnych zawodów. Decyzję taką pojęli kierownicy ekip na odprawie technicznej. Formuła, że zwycięzca ma pierwszeństwo w organizacji następnych zawodów obowiązuje do dziś. Płock wywiązał się z tego obowiązku z rocznym „poślizgiem”. W kolejnych latach organizatorami wędkarskich zmagań były jednostki z: Tarnowa, Konina i Gorzowa.
Po kilkuletniej przerwie w 1994 roku Centralne Spławikowe Zawody Wędkarskie Komend Wojewódzkich Policji i Szkół Policji „O puchar Komendanta Głównego Policji” zorganizowała Szkoła Policji w Pile. Pierwszy puchar tej edycji zdobyli policjanci z Koszalina. Reprezentanci tej jednostki wygrali również w 1995 roku zawody zorganizowane na „swoim” akwenie (Jezioro Rosnowskie). Koszalinianie w 1996 roku będąc gospodarzami zawodów, które rozegrano również na jeziorze Rosnowskim, przegrali z reprezentacją Olsztyna, która była organizatorem kolejnych zawodów w 1997 roku. Odbyły się one na jeziorze Długim w Olsztynie. Olsztyńskie zawody zaszczycił Prezes Zarządu Głównego PZW pan E. Grabowski, który zaproponował, aby zawody te w przyszłości organizować w randze mistrzostw Polski.
W Olsztynie kolejne zwycięstwo odniosła reprezentacja KWP Koszalin, która zrzekła się organizacji zawodów w następnym roku na rzecz KWP w Zielonej Górze – zdobywcy drugiego miejsca.
Tym samym KWP w Zielonej Górze była organizatorem I Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, które rozegrano w dniach 11 – 13 września 1998 roku na Odrze w Krośnie Odrzańskim. W mistrzostwach tych udział wzięło 41 reprezentacji, w tym 3 drużyny z zaprzyjaźnionych z KWP Zielona Góra niemieckich jednostek Policji. Gospodarze byli „mało gościnni”- zwyciężyli zdecydowanie, a ich druga drużyna zdobyła trzecią lokatę.
Zgodnie z zasadą, która obowiązuje do dziś organizatorem II Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym roku została Zielona Góra. W 1999 roku ponownie nad Odrą gościło Krosno Odrzańskie. Tym razem zwycięstwo odnieśli policjanci reprezentujący KWP w Bydgoszczy.
III Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym zostały zorganizowane w dniach 15 – 17 września na Kanale Bydgoskim. Zwycięzcami tych zawodów zostali reprezentanci KWP Katowice. W związku z tym, iż zwycięzcy nie zrzekli się organizacji mistrzostw w nadchodzącym roku, obowiązek ten spoczywał właśnie na nich. Niestety do zorganizowania zawodów nie doszło.
Po dwuletniej przerwie organizacji IV Mistrzostw Polski Policji, podjęli się policjanci z Opola. Mistrzostwa odbyły się w dniach 26 – 27 września 2003 roku na Kanale „Ulgi” w Opolu. Zwycięzcami zostali policjanci reprezentujący KWP Katowice (pierwsze i drugie miejsce) przed reprezentantami KWP w Szczecinie. W dniu 28 września 2003 roku także w Opolu na jeziorze Turawa rozegrano I Ogólnopolski Spławikowy Turniej Sztafet Policji, a jego zwycięzcami zostali policjanci z KWP Białystok wyprzedzając KWP Opole oraz KWP Łódź i KPP Prudnik.
Jubileuszowe V Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym organizowała KWP w Katowicach, a odbyły się one w dniach 17 – 19 września 2004 r. na Kanale Gliwickim w Niezdrowicach. Zwycięzcami zostali Policjanci reprezentujący KWP w Gorzowie przed KWP Opole i KWP w Bydgoszczy, Gorzowianie zrezygnowali z organizacji kolejnych mistrzostw. W związku z tym organizacji tej imprezy w 2005 roku podjęli się policjanci z KWP w Szczecinie.
VI Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym odbyły się 22-24.09.2005 r., na Kanale Piastowskim na wyspie Karsibór. W zawodach uczestniczyło 27 trzyosobowych drużyn czyli 81 zawodników. Zawody wygrało KWP w Szczecinie, drugie miejsce zajęło KWP Poznań, a trzecie KWP Gorzów Gubin. Indywidualnie wygrał Atonii Świetlikowski z WSPol w Szczytnie, drugie miejsce Jacek Tokar KWP Opole, a trzecie Andrzej Iwański z KWP Gorzów Gubin.
KWP w Szczecinie zgodnie z zasadą podjęło się zorganizowania VII Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, które odbyły się 05-07.10.2006 r., na rzece Świniec koło Kamienia Pomorskiego. W zawodach uczestniczyło 93 zawodników. VII mistrzostwa policjantów wygrała drużyna z KWP Bydgoszcz, drugie miejsce KWP Poznań, trzecie miejsce KWP Szczecin. Indywidualnie zawody wygrał Tretyń Leszek z KWP Bydgoszcz, drugie miejsce zajął Remigiusz Zielonka z KWP Bydgoszcz, a trzecie miejsce przypadło Andrzejowi Przybyła z KWP Poznań.
KWP w Bydgoszczy podjęło się organizacji VIII Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, które odbyły się 9-12 października 2007 r., na Kanale Bydgoskim. Zawody wygrała drużyna KWP Katowice, drugie miejsce zajęła KWP Bydgoszcz I, a trzecie KWP w Opolu. Indywidualnie najlepszy okazał się Leszek Tretyn z KWP w Bydgoszczy, drugie miejsce zajął Bartłomiej Kubala z KWP Katowice, a trzecie Marian Masewicz z KMP w Koszalinie.
Organizacji IX Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym podjęło się KWP we Wrocławiu. Zawody odbyły się na kanale Karłowickim we Wrocławiu w dniach 25-27.09.2009 r. Drużynowym Mistrzem Polski została drużyna KWP w Katowicach, drugie miejsce KPP Krosno Odrzańskie, trzecie miejsce KWP Wrocław. Indywidualnym Mistrzem Polski został Bartłomiej Kubala z KWP w Katowicach, drugie miejsce Andrzej Iwański z KPP Krosno Odrzańskie, trzecie miejsce Krzysztof Fox z KWP w Katowicach.
X Mistrzostwa Polski Policji zorganizowało KWP w Katowicach. Zawody odbyły się na Zb. Koniecpol w dniach 10-12 Września 2010 r., a uczestniczyło w nich 66 zawodników. Imprezę zaszczycił Prezes ZG PZW w Warszawie Eugeniusz Grabowski. Drużynowym Mistrzem Polski została Drużyna IPA KWP w Katowicach, drugie miejsce zajęła drużyna KPP Kościan, a trzecie miejsce drużyna KMP w Katowicach. Indywidualnie najlepszym okazał się Władysław Ryncarz z KWP Rzeszów, drugie miejsce zajął Bartłomiej Kubala z IPA KWP Katowice , a trzecie jego kolega z drużyny Krzysztof Fox.
XI Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym zorganizowało KWP w Poznaniu w dniach 09-11.09.2011 r. Impreza odbyła się na Kanałach Gosławickich, a brało w niej udział 58 zawodników. Drużynowo wygrała KPP w Makowie Mazowieckim, drugie miejsce zajęło KWP w Opolu, a trzecie KWP w Kielcach. Indywidualnie wygrał Jacek Tokar z KWP w Opolu, drugie miejsce Mirosław Czajor z KWP w Kielcach, a trzecie Grzegorz Trojanowski z KPP Maków Mazowiecki.
XII Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym zostały zorganizowane w dnia 14-16.09.2012 r., przez KWP w Gdańsku. Areną wzmagań był ujściowy odcinek rzeki Wisły w miejscowości Szewce Gdańskie. Drużynowo zwyciężyło IPA KWP w Katowicach, drugie miejsce zajęła drużyna KPP Kościerzyna, a trzecie miejsce zajęła drużyna KWP w Bydgoszczy. Indywidualnie Mistrzem Polski został Krzysztof Fox z IPA KWP w Katowicach, drugie miejsce Marcin Ostrowski z KPP Maków Mazowiecki, a trzecie miejsce Robert Dera z KPP Kościerzyna.
Jest nam bardzo przykro, że koledzy z Katowic mimo wygranej nie zachowali zasady kontynuacji i organizacji imprezy w kolejnym roku co doprowadziło do tak długiej przerwy w tak wspaniałej imprezie.
Po czterech latach przerwy z inicjatywy policjantów z Makowa Mazowieckiego zostaną zorganizowane XIII Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym 2016 w ramach IV Mistrzostw Służb Mundurowych w Wędkarstwie Spławikowym 2016, które zainicjował w roku 2013 Portal Wędkarstwo Sportowe Służb Mundurowych.
29 maja 2016 roku odbyły się IV Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Wędkarstwie Spławikowym oraz XIII Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, XIII Spławikowe Mistrzostwa Polski Policji. Zawody odbyły się pod patronatem Komendanta Głównego Policji i rozgrywane były nad makowskim zalewem. Impreza trwała trzy dni. W piątek zawodnicy trenowali, a w sobotę i niedzielę trwała zacięta rywalizacja. W zawodach udział wzięło 66 przedstawicieli różnych służb mundurowych, w tym Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Zakładu Karnego oraz Leśnictwa. W zawodach uczestniczyła tylko jedna kobieta - Sylwia Borkowska z Komendy Stołecznej Policji. W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. II zajęli reprezentanci policji śląskiej Elegant Fishing, a III miejsce policjanci z Kujawsko Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej. W klasyfikacji indywidualnej IV Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Wędkarstwie Spławikowym I miejsce zajął Robert Prokop z KPP Gostyń, II Remigiusz Zielonka z Kujawsko Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej, natomiast III miejsce na podium przypadło Bartłomiejowi Kubale z śląskiej policji Elegant Fishing.
W dniach 9-11 czerwca 2017 roku na akwenie Balaton w Miejskiej Górce koło Rawicza odbyły się V Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych i XIV Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym. W trzydniowych zmaganiach udział wzięło 25 trzyosobowych drużyn z różnych zakątków kraju. Nad Mistrzostwami patronat honorowy sprawował Komendant Główny Policji, Wojewoda Wielkopolski oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.
Klasyfikacja drużynowa:
1. Mix Gdańsk-Białystok - Policja
2. Elegant Fisching - Policja
3. DPLOT Leszno - Wojsko
4. Team Krotoszyn -Policja
5. RDLP Wrocław - Lasy Państwowe
Klasyfikacja indywidualna:
1. Remigiusz Zielonka – Koło Nr 126 Włocławek – Policja
2. Zbigniew Mnich – DPLOT Leszno – Wojsko Polskie
3. Kamil Maciejczyk - Mix Gdańsk -Białystok – Policja.
W dniach 6-8 września 2019 roku w Gdańsku odbyły się VII Mistrzostw Polski Służb Mundurowych i jednocześnie XVI Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym. Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Robert Sudenis. Patronat honorowy nad Mistrzostwami objął Komendant Główny Policji.
Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Gdańsku wraz z Kołem PZW Policyjne Gdynia i Kołem PZW nr 21 KWP Gdańsk przy współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA i Okręgiem PZW w Gdańsku.
Mistrzostwa odbyły się na wodach kanału Śledziowego (miejscowość Trzcinisko). W rywalizacji wzięło udział 69 osób – tworzących trzyosobowe drużyny. W zawodach oprócz funkcjonariuszy Policji uczestniczą także funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska i Straży Leśnej.
KLASYFIKACJA MISTRZOSTW
XVI Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym
Klasyfikacja indywidualna
1.Mariusz Wasilewski ZW NSZZP KSP Warszawa
2.Marian Masewicz Policja Mazowsze
3.Kamil Maciejczyk Mix Policyjny Gdańsk Białystok
Klasyfikacja drużynowa
1. Policja Mazowsze
2. Mix Policyjny Gdańsk Białystok
3. ZW NSZZP KSP Warszawa
VII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych
Klasyfikacja indywidualna
1.Jacek Kielesiński RDLP Wrocław
2.Mariusz Wasilewski ZW KSP Warszawa
3.Marian Masewicz Policja Mazowsze
Klasyfikacja drużynowa
1.Policja Mazowsze
2.RDLP Wrocław
3.Mix Policyjny Gdańsk Białystok
Podczas uroczystości zakończenia Mistrzostw, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Robert Sudenis otrzymał odznakę "Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego" nadaną przez Zarząd Główny PZW, ponadto Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Gdańsku Józef Partyka otrzymał medal okolicznościowy "Za zasługi dla wędkarstwa Okręgu Gdańskiego PZW" nadany przez Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku.
W zawodach uczestniczyła również drużyna portalu w składzie: Michał Śnioszek (22 miejsce w klasyfikacji indywidualnej) , Robert Wójcikiewicz (19 miejsce w klasyfikacji indywidualnej) i Kamil Dębiński (52 miejsce w klasyfikacji indywidualnej). Drużynowo „portal” zajął 10 miejsce.
W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju w roku 2020 zaplanowane Mistrzostwa zostały odwołane.
W roku 2021 nie podjęto się organizacji „mistrzostw” ze względu na panująca pandemię.
Autor: Michał Śnioszek, Robert Wójcikiewicz
Autor: Osoba N/N